GFX Community
Salut, Bun venit in Forumul comunitatii Creative GFX !! O comunitate doar despre PhotoShop !! Daca ti`ai pierdut imaginatia inregistreaza`te pe acest forum pentru ca la noi "Imagination is verry Important !"
GFX Community
Salut, Bun venit in Forumul comunitatii Creative GFX !! O comunitate doar despre PhotoShop !! Daca ti`ai pierdut imaginatia inregistreaza`te pe acest forum pentru ca la noi "Imagination is verry Important !"
GFX Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Noi
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Istoria hip-hop'ului :X

In jos 
4 participanți

care gen il preferi?
old school
Istoria hip-hop'ului :X I_vote_lcap80%Istoria hip-hop'ului :X I_vote_rcap
 80% [ 4 ]
new school
Istoria hip-hop'ului :X I_vote_lcap20%Istoria hip-hop'ului :X I_vote_rcap
 20% [ 1 ]
Total voturi : 5
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
Scofield^
SuperModerator
SuperModerator
Scofield^


Numarul mesajelor : 46
Credite : 100054776
Reputatie : 0
Data de inscriere : 15/04/2009
Varsta : 33
Localizare : Baia Mare >:P

Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitimeMier Apr 15, 2009 11:55 pm

M'am gandit k fiind ascultator de muzik buna :X [hip hop]Very Happy ar trebui sa sti cat de cat o varianta a "istoriei" hh'ului.
Si cand zic istorie ma refer la inceputul inceputurilor:))
Sa incep cu anul 1973 cand intr'o seara calduroasa de vara, Clive Campbell (18 ani atunci),azi cunoscut sub numele de Kool Herc,se plictisea foarte tare in atmosfera "plictisita" din orasul Bronx:)).Cu toate astea in aceea seara Clive,fiul unui emigrant jamaican,a pus ceva la cale...a luat cele 2 pick-up-uri care apartineau tatalui sau Smile),le'a asezat in mijlocul strazii si a pus'o de'o petrecere!:XApoi a luat microfonul si a inceput sa faca rime,spontan si fara vreo pregatire!In spatele sau se aflau 2 platane care mergeau in paralele iar el imbinase sunetele.Lumea a fost in felir!Aceasta e un episod celebru:la aceasta petrecere de cartier s'a nascut HipHop-ul!:X
Cu ideea sa geniala Kool Herc a ajutat nasterea celei mai importante subculturi din intreaga lume.In 1979 apare primul Megahit:))Rapper's Delight de la Sugarhill Gang .Criticii au prezis pentru hh un sfarsit imediat dar s'au inselat!Razz
Intre timp aparuse mai multe curente ...."Conscious Rap",cu texte sociale,Gangsta Rap",influentat de cruda realitate a cartierelor,"Crossover",ce imbina rap si rock sau "Storytelling-Rap",care punea mare valoare pe texte si rima!:X
HipHop'ul a revolutionat muzica precum Rock'n'Roll'ul....Eminem a devenit noul Elvis in numai cativa ani!:X
Si toate astea din plictiseala Smile)
Eo zic ca ii o poveste interesanta shi adevarata:-?deci sa afle lumea Smile)pace:)>-

Ce trupe ascultatzi mai mult?Si ce parere ai de mishcarea autohtona?Very Happy
Sus In jos
ApaThy
GFX The Best? yeah?
GFX The Best? yeah?
ApaThy


Numarul mesajelor : 184
Credite : 888956432
Reputatie : 101
Data de inscriere : 12/04/2009

Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Re: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 12:16 am

frumos articol Smile

dar ai uitat sa spui despre 2pac Smile care a fost unul dintre cei care a evoluat hip hopul foarte mult, pe timpul lui era Regele Rap-ului Smile

Imi place mai mult sa ascult cintece gangsta. Imi plac cantaretii "Ice Cube, mack, Snop dogg, xibit, Nate Dogg, Bow Wow, 8 Ball, Eminem, 2pac s.a. Smile"
Hm.. la noi se dezvolota destul de bine hip hopul, imi plac Parazitii, La Familia(sisy%puya), dar cel mai mult il ador pe Bitza imi place la nebunie, pentru ca este modest si are cantece ce difera de restu, sunt cantece scrise cu suflet, sunt cantece care au idei importante..
Sus In jos
ExTaSy
Administrator
Administrator
ExTaSy


Numarul mesajelor : 394
Credite : 1000054756
Reputatie : 100
Data de inscriere : 12/04/2009
Varsta : 30
Localizare : Satu Mare

Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Re: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 4:50 pm

Scofield^ a scris:
M'am gandit k fiind ascultator de muzik buna :X [hip hop]Very Happy ar trebui sa sti cat de cat o varianta a "istoriei" hh'ului.
Si cand zic istorie ma refer la inceputul inceputurilor:))
Sa incep cu anul 1973 cand intr'o seara calduroasa de vara, Clive Campbell (18 ani atunci),azi cunoscut sub numele de Kool Herc,se plictisea foarte tare in atmosfera "plictisita" din orasul Bronx:)).Cu toate astea in aceea seara Clive,fiul unui emigrant jamaican,a pus ceva la cale...a luat cele 2 pick-up-uri care apartineau tatalui sau Smile),le'a asezat in mijlocul strazii si a pus'o de'o petrecere!:XApoi a luat microfonul si a inceput sa faca rime,spontan si fara vreo pregatire!In spatele sau se aflau 2 platane care mergeau in paralele iar el imbinase sunetele.Lumea a fost in felir!Aceasta e un episod celebru:la aceasta petrecere de cartier s'a nascut HipHop-ul!:X
Cu ideea sa geniala Kool Herc a ajutat nasterea celei mai importante subculturi din intreaga lume.In 1979 apare primul Megahit:))Rapper's Delight de la Sugarhill Gang .Criticii au prezis pentru hh un sfarsit imediat dar s'au inselat!Razz
Intre timp aparuse mai multe curente ...."Conscious Rap",cu texte sociale,Gangsta Rap",influentat de cruda realitate a cartierelor,"Crossover",ce imbina rap si rock sau "Storytelling-Rap",care punea mare valoare pe texte si rima!:X
HipHop'ul a revolutionat muzica precum Rock'n'Roll'ul....Eminem a devenit noul Elvis in numai cativa ani!:X
Si toate astea din plictiseala Smile)
Eo zic ca ii o poveste interesanta shi adevarata:-?deci sa afle lumea Smile)pace:)>-

Ce trupe ascultatzi mai mult?Si ce parere ai de mishcarea autohtona?Very Happy


Acu te las in pace dar la a doua abatere vei primi 1 warn Wink
Sus In jos
http://gfxx.bossforum.net
Scofield^
SuperModerator
SuperModerator
Scofield^


Numarul mesajelor : 46
Credite : 100054776
Reputatie : 0
Data de inscriere : 15/04/2009
Varsta : 33
Localizare : Baia Mare >:P

Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Re: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 10:56 pm

mi-a fost lene sa scriu Razz calumea Wink sper sa va placa
Sus In jos
AnOrMaL
Moderator
Moderator
AnOrMaL


Numarul mesajelor : 323
Credite : 55409
Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/05/2009
Varsta : 30
Localizare : Husi

Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Re: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 11:46 pm

Scof ti-e lene scrii cand ai chef;)Rade

#Scof:atunci am avut inspiratie ce va legati de scrisu meu > : P
Sus In jos
http://gfxx.bossforum.net
Continut sponsorizat





Istoria hip-hop'ului :X Empty
MesajSubiect: Re: Istoria hip-hop'ului :X   Istoria hip-hop'ului :X Icon_minitime

Sus In jos
 
Istoria hip-hop'ului :X
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
GFX Community :: GFX-Media :: Muzica-
Mergi direct la:  
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente